חנות התכשיטים הראשונה בבורסה המוכרת יהלומי מעבדה משלוחים חינם לכל רחבי הארץ עד בית הלקוח תשלום מאובטח בכרטיס אשראי בתקנים המחמירים ביותר
חיפוש

תהליך יצירת תכשיט: מהחלום למציאות

תהליך יצירת תכשיט- מהחלום למציאות
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים

תכשיטים: בין החלום למציאות

חלומות אינם תמיד מסתיימים כשאנחנו מתעוררים; פעמים רבות, הם מצליחים לחדור למציאות ולהפוך למשהו מוחשי ומגע יד. התהליך המרהיב של יצירת תכשיטים הוא בדיוק המחאה לכך. התכשיט המושלם לא מתגלגל פשוט מתוך מכונה או מתקן; הוא נוצר מתוך חלום, מתוך רצון מוחשי להביא לידי ביטוי משהו יפה ומיוחד.

התהליך יצירת תכשיט הוא תהליך שמתרחש בשלושה מישורים: החלום, המיומנות והזמן. החלום הוא השלב הראשון שבו מתרחשת ההשראה – רעיון לתכשיט שאנו רואים בדמיון שלנו, האם זה טבעת מרהיבה, תליון מנצנץ או צמיד מושקע.

אך חלום אינו מספיק. אנחנו זקוקים למיומנויות – ידע בחיתוך ושיוף מתכת, הבנה של חומרים ואיך הם מתנהגים ביחד, ויכולת להביא לידי ביטוי את הדמיון במידה פיזית וממשית.

חלק 1: מתחילים בחלום

הכל מתחיל עם רעיון. עם הדמיון שלך. באם אתה רואה את התכשיט בחלום שלך או מקבל השראה מהמציאות מסביבך, התהליך זהה. אתה מתחיל עם ציור, סקיצה או תיאור מילולי של מה שאתה רואה במחשבתך.

חלק 2: הזהירות פרטים

כאשר יש לך את החלום, אתה מתחיל להוסיף את הפרטים. איזה סוג של מתכת אתה רוצה להשתמש? האם יהיו יהלומים או אבנים חן אחרות? איזה צורה אתה רוצה שהתכשיט יקח? כל אחד מהפרטים הללו משפיע על התוצאה הסופית.

חלק 3: המעבדה – יהלומי המעבדה

בעוד מספר שנים קצרות, יהלומי מעבדה הפכו לברירת המחדל לעודד את התהליך היצירתי של תכשיטים. מבחינת מראה חיצוני, הם לא שונים מהיהלומים המקוריים, אך הייצור שלהם הוא בהחלט ירוק יותר, פחות מנצל, ואינו מסכן את החיילים. במקום לחפש חומר גלם מתוך הקרקע, הם מיוצרים במעבדה מתחילה ועד סוף, מבטיחים יהלום מגורד שמים של איכות.

חלק 4: מסילת היצירה

אחרי שכל התכנון וההכנות מוכנות, הגיע הזמן לעבודה הפיזית. מהחתיכה הראשונה של מתכת לחיתוך והשגת הצורה הרצויה, דרך חיתוך האבנים, לחישול, למריקה, ולבסוף, להסמכה, התהליך יכול לקחת מספר שבועות.

חלק 5: המציאות – התכשיט הסופי

בסוף התהליך, אתה מוצא את עצמך עם תכשיט שהוא באמת התרגשות של החלום שלך. תהליך יצירת תכשיט הוא מסע ארוך של כמה שלבים, שכל אחד מהם דורש רמה גבוהה של מיומנות, דיוק, ויכולת יצירתית. מהתכנון המקורי ועד המוצר הסופי, כל חלק וחלק בתהליך משקף את החלום שלך ואת המסע שעברת כדי להגיע אליו.

התשואה לכל המאמץ הזה היא התכשיט שנוצר, שהוא מגלם את החלום שלך ומציג אותו במציאות. ברוב המקרים, זהו מוצר שאתה תוכל להעריך לאורך זמן – זהו תכשיט שיש בו את היופי, העמידות והערך של חפץ אמנות אמיתי.

תהליך יצירת תכשיט הוא עוד דרך שבה אנחנו יכולים להפוך חלומות למציאות, ליצור חפצים מוחשיים שמגלמים את הרעיונות שלנו, את הפנטזיה שלנו, ואת החלומות שלנו. התכשיטים שאנחנו יוצרים הם לא רק יפים, אלא גם מביאים לנו שמחה והספק כאשר אנו רואים את החלום שלנו מתגשם.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
כתבות לעשויות לענין אותך
שאלות ותשובות

כפי שהיית מצפה, יהלומי מעבדה עולים פחות משמעותית מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, היצע היהלומים הטבעי מוגבל, בשל מיליארדי השנים שלוקח לטבע ליצור יהלום. בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון לעכשיו, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי. 

יהלומי מעבדה,  שונים מיהלומים טבעיים בכך שהם נוצרים באופן מלאכותי – מעשה ידי אדם במעבדה, במקום מיוצרים באופן טבעי באדמה, כמו יהלומים רגילים.

בעיקרון, זה ההבדל היחיד. יהלומי מעבדה נראים ומרגישים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. הם זמינים בכל מיני צורות וגדלים, ואם תבחנו מקרוב יהלום מעבדה ויהלום טבעי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל. יש להם אפילו מבנים כימיים כמעט זהים.

אין הבדל ניכר בין השניים. אפילו גמולוג מקצועי יזדקק לציוד מיוחד כדי לדעת. בעזרת הגדלה, איש מקצוע יוכל לזהות ניגודים קטנים בתכלילים של יהלומים שגדלו במעבדה לעומת יהלומים שנוצרו באופן טבעי.

אין הבדל במראה בין יהלומי מעבדה באיכות גבוהה לעומת יהלומים טבעיים. גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, אליפסה, אגס, אמרלד ועוד הניצוץ והברק של יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. 

הדרך הטובה ביותר להבחין בהבדל היא לבדוק את ההסמכה של היהלום. תכשיטנים חייבים להצהיר אם יהלום נוצר באופן טבעי או סינתטי, כך שכל עוד אתה קונה בחנות מוכרת, תמיד יהיה לך מידע זה זמין. 

תעודות יהלומים, או דוחות דירוג, מונפקות על ידי מעבדות גמולוגיות מוסמכות, כגון המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) . תעודות היהלומים מכילות מידע וציונים עבור כל אחד ממאפייני היהלומים על בסיס 4Cs – משקל קראט, צבע, ניקיון ואיכות חיתוך. לדירוג הסופי של יהלום יש השפעה גדולה על מחירו.

אם אתם שוקלים לרכוש יהלום, עליכם לקבל ולבדוק את הסמכת המעבדה שלו. דו"ח מעבדה או תעודה אלה יונפקו על ידי גורם מדרג ומתארים אלמנטים שונים של היהלום, כגון צבע , ניקיון , אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בודקים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כגון מיקרוסקופ.

וודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מגורם דירוג בעל מוניטין רב – בדקו את היהלום מקרוב לפני הרכישה.

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומים שגודלו במעבדה: 

שיטת HPHT היא השיטה המקורית ליצירת  יהלומים שגדלו במעבדה . במהלך HPHT, יהלומים מיוצרים במעבדה על ידי שכפול של תנאי הלחץ הגבוה והטמפרטורה הגבוהה היוצרים יהלומים מתחת לאדמה בכדור הארץ. כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

שיטת ה-CVD מחקה את האופן שבו יהלומים נוצרים בענני גז בין-כוכביים. שיטת CVD משתמשת בפחות לחץ משיטת HPHT וכן מכונות קטנות יותר. 

שיטת CVD ממקמת זרע יהלום בתא ואקום. תא זה מתמלא בגזים עשירים בפחמן ומחומם לכמעט 1500 מעלות פרנהייט. הגז הופך לפלסמה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר הללו, מה שגורם לשחרור חתיכות פחמן. חתיכות פחמן אלו הופכות לשכבות על זרע היהלום, אשר מגדל את היהלום. 

המבצעים של EcoDiamonds

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן למטה ואתם בפנים!

הצטרפות למשפחת
אקו דיימונדס

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן ואתם בפנים!