חנות התכשיטים הראשונה בבורסה המוכרת יהלומי מעבדה משלוחים חינם לכל רחבי הארץ עד בית הלקוח תשלום מאובטח בכרטיס אשראי בתקנים המחמירים ביותר
חיפוש

סוגי שיבוץ יהלומים: מהדרך הקלאסית ועד לחדשנות המודרנית

סוגי שיבוץ יהלומים כל הסוגים בכתבה אחת
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים

היהלום הוא סמל ידוע לאהבה, לנצחונות וליופי. אבל איך אנחנו מציגים את היהלום הזה לעולם? התשובה היא דרך שיבוץ היהלום. שיבוץ היהלום מאפשר לנו להציג את האבן היקרה בדרך שמשקפת את האישיות שלנו. במאמר זה, נעיין בשלושה מגמות שונות בסוגי שיבוץ יהלומים, החל מהקלאסי המכובד ועד למהפכה המודרנית.

התחלה מהקלאסיקה: שיבוץ מרכזי

שיבוץ מרכזי הוא שיבוץ היהלום האכזרי המכובד ביותר. כאן, היהלום הוא במרכז הבמה, והוא מצטייר כמלך. זה הופך את השיבוץ המרכזי לבחירה המועדפת על מי שאוהב את האלגנטיות של היהלום ואת המראה הקלאסי. בשיבוץ זה, היהלום ממוקם במרכז התכשיט, והוא הנקודה שמשיכת את כל התשומת לב.

במרכז הבמה, היהלום מבריק בכל ההדר שלו, מקנה לתכשיט את היופי המרשים שלו. יהלומים נוספים יכולים להוסיף למראה, אך היהלום המרכזי תמיד מסמן את הנושא. 

שיבוץ פאווה: ברק ללא סוף

המעבר לשיבוץ פאווה מביא אותנו לעולם של ברק בלתי נגמר. בשיבוץ זה, יהלומים קטנים מושבצים קרובים מאוד אחד לשני כך שהמתכת אינה נראית. התוצאה היא שטח של ברק מרשים, מה שיוצר רקע יוקרתי ליהלום המרכזי.

סוגי שיבוץ יהלומים כמו שיבוץ פאווה מספק גם את האפשרות ליצור תכשיטים שלם מכוסים ביהלומים, כך שהברק הוא לא רק מהיהלום המרכזי, אלא מכל התכשיט. 

שיבוץ מיקרו-פאווה: המהפכה החדשנית

אם שיבוץ פאווה הוא מעבר לברק בלתי נגמר, אז שיבוץ מיקרו-פאווה הוא מהפכה בחדשנות. בשיבוץ זה, יהלומים מאוד קטנים משובצים בדיוק, עם כמות מינימלית של מתכת. זה מאפשר ליהלום המרכזי להיות מוקף בברק עדין, אך מוחלט.

בעבר, כאשר היינו מדברים על שיבוץ יהלומים, המחשבה הראשונה שעלתה לראש הייתה עגיל גדול עם יהלום גדול במרכז. אבל היום, עם התפתחות הטכנולוגיה והאמנות, אנחנו רואים יותר ויותר שיבוצים מגוונים שמציגים יהלומים בדרכים שלא היינו מתארים לעצמנו בעבר. 

לסיכום: חיפוש אחר המושלם

בעולם התכשיטים של היום, אין שיבוץ אחד שהוא הטוב ביותר. כל שיבוץ מספר את סיפורו של האדם שנושא אותו, משקף את הטעם שלו ומגלה את אישיותו. זהו אמנות שמקנה לנו הזדמנות לבחור את הדרך שבה אנו רוצים להציג את היהלום שלנו לעולם, מהקלאסי האהוב ועד לחדשנות המודרנית. הבחירה היא שלך.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
כתבות לעשויות לענין אותך
שאלות ותשובות

כפי שהיית מצפה, יהלומי מעבדה עולים פחות משמעותית מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, היצע היהלומים הטבעי מוגבל, בשל מיליארדי השנים שלוקח לטבע ליצור יהלום. בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון לעכשיו, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי. 

יהלומי מעבדה,  שונים מיהלומים טבעיים בכך שהם נוצרים באופן מלאכותי – מעשה ידי אדם במעבדה, במקום מיוצרים באופן טבעי באדמה, כמו יהלומים רגילים.

בעיקרון, זה ההבדל היחיד. יהלומי מעבדה נראים ומרגישים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. הם זמינים בכל מיני צורות וגדלים, ואם תבחנו מקרוב יהלום מעבדה ויהלום טבעי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל. יש להם אפילו מבנים כימיים כמעט זהים.

אין הבדל ניכר בין השניים. אפילו גמולוג מקצועי יזדקק לציוד מיוחד כדי לדעת. בעזרת הגדלה, איש מקצוע יוכל לזהות ניגודים קטנים בתכלילים של יהלומים שגדלו במעבדה לעומת יהלומים שנוצרו באופן טבעי.

אין הבדל במראה בין יהלומי מעבדה באיכות גבוהה לעומת יהלומים טבעיים. גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, אליפסה, אגס, אמרלד ועוד הניצוץ והברק של יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. 

הדרך הטובה ביותר להבחין בהבדל היא לבדוק את ההסמכה של היהלום. תכשיטנים חייבים להצהיר אם יהלום נוצר באופן טבעי או סינתטי, כך שכל עוד אתה קונה בחנות מוכרת, תמיד יהיה לך מידע זה זמין. 

תעודות יהלומים, או דוחות דירוג, מונפקות על ידי מעבדות גמולוגיות מוסמכות, כגון המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) . תעודות היהלומים מכילות מידע וציונים עבור כל אחד ממאפייני היהלומים על בסיס 4Cs – משקל קראט, צבע, ניקיון ואיכות חיתוך. לדירוג הסופי של יהלום יש השפעה גדולה על מחירו.

אם אתם שוקלים לרכוש יהלום, עליכם לקבל ולבדוק את הסמכת המעבדה שלו. דו"ח מעבדה או תעודה אלה יונפקו על ידי גורם מדרג ומתארים אלמנטים שונים של היהלום, כגון צבע , ניקיון , אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בודקים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כגון מיקרוסקופ.

וודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מגורם דירוג בעל מוניטין רב – בדקו את היהלום מקרוב לפני הרכישה.

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומים שגודלו במעבדה: 

שיטת HPHT היא השיטה המקורית ליצירת  יהלומים שגדלו במעבדה . במהלך HPHT, יהלומים מיוצרים במעבדה על ידי שכפול של תנאי הלחץ הגבוה והטמפרטורה הגבוהה היוצרים יהלומים מתחת לאדמה בכדור הארץ. כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

שיטת ה-CVD מחקה את האופן שבו יהלומים נוצרים בענני גז בין-כוכביים. שיטת CVD משתמשת בפחות לחץ משיטת HPHT וכן מכונות קטנות יותר. 

שיטת CVD ממקמת זרע יהלום בתא ואקום. תא זה מתמלא בגזים עשירים בפחמן ומחומם לכמעט 1500 מעלות פרנהייט. הגז הופך לפלסמה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר הללו, מה שגורם לשחרור חתיכות פחמן. חתיכות פחמן אלו הופכות לשכבות על זרע היהלום, אשר מגדל את היהלום. 

המבצעים של EcoDiamonds

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן למטה ואתם בפנים!

הצטרפות למשפחת
אקו דיימונדס

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן ואתם בפנים!