חנות התכשיטים הראשונה בבורסה המוכרת יהלומי מעבדה משלוחים חינם לכל רחבי הארץ עד בית הלקוח תשלום מאובטח בכרטיס אשראי בתקנים המחמירים ביותר
חיפוש

סוגי יהלומי מעבדה

סוגי יהלומי מעבדה
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים

יהלומים הם חבריה הטובים ביותר של האשה, את האמירה האייקונית הזאת כולנו מכירים, יהלומים תמיד יהיו למושא הערצה, המתנה הרומנטית והמרשימה ביותר שכל אשה חולמת לקבל, אבל האמת היא שיש כל כך הרבה סוגי יהלומי מעבדה ורובנו לא יודעים להבחין בין הסוגים השונים. 

במאמר זה ננסה לעשות לכם סדר כדי שתוכלו לבחור מבין שלל סוגי החיתוך והצורות השונות הקיימות בשוק יהלומי המעבדה.

ישנם יהלומים עם צורה מוארכת המעניקים לאצבע שעליה עונדים את התכשיט לקל מראה מחמיא, דק יותר , ישנן צורות מגוונות, מלבני, עגול, עם פינות יתוכים או מעוגלים , מדהים שאף יהלום כמעט ולא זהה לאחר ויש לו את טביעת האצבע והסגנון  שלו .

יהלומים נחתכים  במעבדה, כאשר כל יהלום מקבל צורה וגודל וברק אחר הגורם לו לייחוד משלו, כדי לדעת איזה סוג וצורה כדאי לכם לבחור, הכנו עבורכם את המדריך שלנו המכיל את כל סוגי יהלומי המעבדה הקיימים כיום, כדי שתוכלו לבחור את היהלום שמתאים עבורכם או עבור האהובים שלכם.

חיתוך יהלומי מעבדה – למה יש כל כך הרבה סוגים?

אז למה בעצם יש כל כך הרבה סוגי חיתוך של יהלומי מעבדה ? התשובה פשוטה מאוד, כפי שאף אדם לא דומה לאדם אחר ויש לו את האישיות והייחוד השייכים רק לו, החיוך, החן, הפנימיות, גורמים לכך שאנו שונים זה מזה , סגנון והטעם שלנו ומה שאנו מחשיבים כיפה ואסתטי. ככל שיש לנו יותר העדפות, כך במעבדה רוצים לענות על צרכים אלה ולייצר קשת רחבה של אבנים שיתאימו לסגנונו של כל אדם.

כל חיתוך מדגיש את צורתה של האבן, כשהמטרה היא בסופו של דבר להחמיא למי שינעד את התכשיט ושהתכשיט יבלוט ויחמיא. אם אתה מתלבט איזה אבן מתאימה לך או עבור מי שתרצה לרכוש עבורו את האבן, מן הראוי לקרוא את המאמר שמעניק סקירה על כל סוג חיתוך, שכן הכרותכם את הסגנון של אותו אדם, יכול להוביל לשידוך המושלם .

סוגי יהלומי מעבדה – המדריך המקיף 

יהלום עגול בחיתוך מבריק

חיתוך יהלום זה הוא הדגם הקלאסי והעדין ביותר, הוא זוהר במיוחד בזכות  היותו מורכב מחמישים ושמונה פאות, האלגנטיות של החיתוך הופכים דגם זה לפופולרי במיוחד. מעל שבעים אחוז מהמכירות של יהלומי מעבדה הן חיתוך מבריק ויהלום בצורה מעוגלת, הוא עד כדי כך פופולרי, עד כי מעל מחצית מטבעות האירוסין, הן בחיתוך זה, אז אם אתה מחפש טבעת קלאסית לארוסתך, זהו היהלום הנבחר.

יהלום בחתוך נסיכה

מייד אחריו במד הפופולריות תמצאו את היהלום מסוג חיתוך הנסיכה ,גם הוא מכיל בדיוק 58 פאות, אבל הייחוד שלו הוא בצורתו, קצת קשה להגדיר במילים את הצורה, היא מזכירה מעין פירמידה , הבסיס כאן הוא מלבני או מרובע

קצוות עגולים וקצוות של ריבוע הופכים אותו לחיתוך זוהר ומרשים, אם אתה רוצה שהיהלום של ארוסתך יקרין פאר והדר, זה היהלום הנבחר.

היהלום הזה עוצב בתחילת שנת 1980 ומאז הוא הפך לשם דבר בתחום היהלומים, סוג יהלום  זה הוא בין הנמכרים ביותר ברחבי כל העולם.

 יהלום בחיתוך אמרלד

יהלומי אמרלד  ניתנים לזיהוי בעיקר בשל החיתוכים הישרים והארוכים , אם אתה רוצה להעניק לארוסתך אבן גדולה ומרשימה, אך עדיין לעמוד בתקציב מסויים, זה היהלום שעליך לבחור,חיתוך האזמרגד  הוא בצורה מלבנית, ויש בו חמישים ושבעה פאות . 

יהלום חיתוך קורן

הצורה  דומה לחיתוך האזמגרד, אלא שכאן הפינות חתוכות, ומתקבלת צורה ייחודית ושונה , מה שהופך אצת היהלום למיוחד, אם ארוסתך מעריכה מקוריות ולא הולכת עם העדר, זה היהלום הנבחר, היהלום הייחודי מורכב משבעים היבטים. היהלום קורן ומקנה מראה יוקרתי , על אף שאינו מהיהלומים היקרים ביותר ובכך טמון יתרונו.

יהלום חיתוך כרית

יהלום שבצורת החיתוך שלו הוא דומה לצורה של כרית,  כלומר מרובע או מעט מלבני, עם קצוות מעוגלים. אם ארוסתך אוהבת את הסגנון העתיק ופריטי וינטג', היא הולכת לאהוב את היהלום הזה. היהלום הזה נפוץ מאוד כיהלום המשתדך לטבעת אירוסין, ליהלום יש חמישים ושמונה פאות. 

יהלום בחיתוך סגלגל

חכאשר בוחרים יהלום, בוחנים אותו  על פי הצורה, הליטוש והפרופורציות של האבן, חיתוך סגלגל בעל צורה ייחודית והיתרון של האבן, הוא שהיהלום נראה גדול יותר מסוגי חיתוך אחרים באותו קראט, זאת גם הסיבה שלפעמים כשמראים אותו בחנויות, גודלו מחפה על דברים אחרים והוא עושה רושם אף בשל הברק שהוא מקרין.  היהלום מגיע עם קצוות עגולים , אך הוא בצורת אליפסה, היהלום עמיד מאוד וקשה,  פופולרי מאוד  ומשמש לרוב כטבעת אירוסין בשל המראה האלגנטי והעובדה שהוא מבריק .

Asscher Cut Blue Diamond

חיתוך אמרלד בצורה של מתומן, בסיס מרובע, אבל  עם פינות חתוכות , עם ברק מרשים המעניק את אפקט המראה . 

יהלום בחיתוך מרקיז

יהלום עם חמישים ושמונה פאות וצורתו  אליפטית, כלומר יהלום צר וארוך  , הסוד של היהלום הזה שהוא מחמיא מאוד לאשה וגורם לאצבעותיה להיראו ארוכות ורזות יותר, אם אתה מחפש יהלום שיחמיא ליד של ארוסתך, זהו היהלום הנבחר .

יהלום צהוב בחיתוך אגס אבן חן שקופה

יהלומים בחיתוך אגס, נקרא גם יהלום  דמעה, הכל תלוי בעולם האסוציאציות שלך, אבל מה שבטוח זה שחיתוך היהלום מוארך , בעוד קצה אחד מעוגל יותר וקצה אחד מחודד. אם ארוסתך אוהבת תכשיטים נועזים, זה היהלום שעליך לבחור.

יהלום חיתוך לב

פעמים רבות אנו נבחר ביהלום בעל צורה מלבנית מוארכת או את המראה העגול, אבל אין חולק שיהלום בצורת לב לעולם לא יהיה מספיק קיטשי כדי לחלוף מהעולם, צורה זאת היא קלאסיקה אלמותית ותהיה תמיד רלוונטית. בחירת אבן בצורת לב היא אמירה חזקה ומרגשת., היא אמנם דווקא לא פופולרית כטבעת אירוסין כמו היהלום בחיתוך העגול או הנסיכה , אך היהלום בחיתוך לב פופולרי מאוד כאבן לשרשרת.

במאה ה-16 היא היתה הצורה הפופולרית ביותר , כאשר מלכים רבים היו מעניקים לעלמה כדי לכבוש את ליבה, יהלום מלוטש בצורת לב, כסמל  לכך שליבם שלהן.

יהלום בחיתוך בגט

חיתוך מלבני יפה זה מתרחק מהחיתוך המסורתי של יהלומים ובמקום זאת יש לו רק 14 היבטים. אבנים אלה הן לרוב די קטנות ודקות, בעיקר בשימוש בהגדרות טבעות או פריטי תכשיטים עדינים יותר.

יהלום חתוך טריליון

אם אתה מחפש חיתוך יוצא מגדר הרגיל עם צורה משולשת, בהחלט לא האבן שהיית מדמיין, אבל הקצוות המעט עגולים, הופך אותה להיות כמעט כמו בצורת לב, אבן עם בין 44 ל-50 היבטים וסגנון ייחודי, עצם החיתוך גורם לאבן לנצנץ והיהלום הופך להיות מעין מראה.

יהלום חיתוך לכסניות

יהלום בעל צורה מרובעת, עם ארבעה צדדים , אך עדיין לא מרובע הקלאסי, 

שכן הקצוות נחתכים, החיתוך יוצר ברק וזוהר.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
כתבות לעשויות לענין אותך
שאלות ותשובות

כפי שהיית מצפה, יהלומי מעבדה עולים פחות משמעותית מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, היצע היהלומים הטבעי מוגבל, בשל מיליארדי השנים שלוקח לטבע ליצור יהלום. בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון לעכשיו, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי. 

יהלומי מעבדה,  שונים מיהלומים טבעיים בכך שהם נוצרים באופן מלאכותי – מעשה ידי אדם במעבדה, במקום מיוצרים באופן טבעי באדמה, כמו יהלומים רגילים.

בעיקרון, זה ההבדל היחיד. יהלומי מעבדה נראים ומרגישים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. הם זמינים בכל מיני צורות וגדלים, ואם תבחנו מקרוב יהלום מעבדה ויהלום טבעי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל. יש להם אפילו מבנים כימיים כמעט זהים.

אין הבדל ניכר בין השניים. אפילו גמולוג מקצועי יזדקק לציוד מיוחד כדי לדעת. בעזרת הגדלה, איש מקצוע יוכל לזהות ניגודים קטנים בתכלילים של יהלומים שגדלו במעבדה לעומת יהלומים שנוצרו באופן טבעי.

אין הבדל במראה בין יהלומי מעבדה באיכות גבוהה לעומת יהלומים טבעיים. גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, אליפסה, אגס, אמרלד ועוד הניצוץ והברק של יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. 

הדרך הטובה ביותר להבחין בהבדל היא לבדוק את ההסמכה של היהלום. תכשיטנים חייבים להצהיר אם יהלום נוצר באופן טבעי או סינתטי, כך שכל עוד אתה קונה בחנות מוכרת, תמיד יהיה לך מידע זה זמין. 

תעודות יהלומים, או דוחות דירוג, מונפקות על ידי מעבדות גמולוגיות מוסמכות, כגון המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) . תעודות היהלומים מכילות מידע וציונים עבור כל אחד ממאפייני היהלומים על בסיס 4Cs – משקל קראט, צבע, ניקיון ואיכות חיתוך. לדירוג הסופי של יהלום יש השפעה גדולה על מחירו.

אם אתם שוקלים לרכוש יהלום, עליכם לקבל ולבדוק את הסמכת המעבדה שלו. דו"ח מעבדה או תעודה אלה יונפקו על ידי גורם מדרג ומתארים אלמנטים שונים של היהלום, כגון צבע , ניקיון , אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בודקים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כגון מיקרוסקופ.

וודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מגורם דירוג בעל מוניטין רב – בדקו את היהלום מקרוב לפני הרכישה.

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומים שגודלו במעבדה: 

שיטת HPHT היא השיטה המקורית ליצירת  יהלומים שגדלו במעבדה . במהלך HPHT, יהלומים מיוצרים במעבדה על ידי שכפול של תנאי הלחץ הגבוה והטמפרטורה הגבוהה היוצרים יהלומים מתחת לאדמה בכדור הארץ. כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

שיטת ה-CVD מחקה את האופן שבו יהלומים נוצרים בענני גז בין-כוכביים. שיטת CVD משתמשת בפחות לחץ משיטת HPHT וכן מכונות קטנות יותר. 

שיטת CVD ממקמת זרע יהלום בתא ואקום. תא זה מתמלא בגזים עשירים בפחמן ומחומם לכמעט 1500 מעלות פרנהייט. הגז הופך לפלסמה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר הללו, מה שגורם לשחרור חתיכות פחמן. חתיכות פחמן אלו הופכות לשכבות על זרע היהלום, אשר מגדל את היהלום. 

המבצעים של EcoDiamonds

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן למטה ואתם בפנים!

הצטרפות למשפחת
אקו דיימונדס

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן ואתם בפנים!