חנות התכשיטים הראשונה בבורסה המוכרת יהלומי מעבדה משלוחים חינם לכל רחבי הארץ עד בית הלקוח תשלום מאובטח בכרטיס אשראי בתקנים המחמירים ביותר
חיפוש

איך נוצרים יהלומי מעבדה?

איך נוצרים יהלומי מעבדה?
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים

בכתבה זו אנחנו הולכים לענות על השאלה, איך נוצרים יהלומי מעבדה? יהלומים הם סמל לעושר ויוקרה, עוד מימי קדם מלכים ונסיכויות, שחקנים ומפורסמים אחרים העניקו אותם כמתנה וכמחווה רומנטית, בעלי כוח וממון מחזיקים באוספי יהלומים נדירים, כשהרצון הוא להשיג את היהלום הכי גדול, הכי נוצץ, ממש כמו שהם מתחרים ביניהם, למי יש את הרכב הכי יוקרתי או האחוזה הכי גדולה. אבל היהלום הוא גם סממן למחוייבות עבור האדם הממוצע ולא צריך להיות עשיר , כשגבר רוצה להציע נישואין הוא שולף טבעת אירוסין, שמוכיחה היכן הלב שלו נמצא ושהוא מוכן למסד את היחסים . אם בעבר הרחוק טבעת יהלום היתה בלתי מושגת בשל תג המחיר הגבוה הנלווה ברכישת יהלום טבעי העולה כמה מליוני דולרים, כיום כאשר מגדלים יהלומים במעבדה, כל אחד יכול ליהנות מיהלומים במחיר שווה כמעט לכל כיס , תוך שהוא נהנה מיהלום נוצץ וכן מיתרונות נוספים . רבים חושבים שיהלום מעבדה הוא מזוייף או סינתטי וכי לא מדובר ביהלום בעל תכונות כימיות כמו יהלום טבעי אמיתי שנותר בשכבות כדור הארץ במשך מליוני שנים, אך זוהי טעות, יהלומי מעבדה הם יהלומים בעלי אותן תכונות וגם נראים אותו הדבר, עד כי קשה מאוד להבחין בהבדל. במאמר זה נספר לכם איך בעצם מייצרים יהלומי מעבדה ומה היתרונות שלהם.

אז איך נוצרים יהלומי מעבדה?

יהלומי מעבדה הם ממש כמו בשר מתורבת, שבו לוקחים חתיכת מתא של בעל חיים והופכים את הפיסה הקטנה לסטיק, כלומר בתהליך מדעי אנו משכפלים זרע או פיסה דקה למוצר מוגמר, כל זאת מעשה ידי אדם, אשר עושה שימוש במעבדות בטכנולוגיה מתקדמת שהוא פיתח, כדי לשחזר את  יצירת היהלום בתהליך הטבעי, כלומר המדע מחקה את הטבע, מעניק תנאים דומים, אך מואצים המתרחשים באופן טבעי במשך מליוני שנים בכדור הארץ. כתוצאה מכך פיסת יהלום דקה גדלה לכדי יהלום  הנושא תכונות כימיות, פיזיות ואופטיות דומות ליהלום המאותר במכרה בעבודה קשה .

האם ניתן לומר שיהלום מעבדה הוא יהלום אמיתי או שמא הוא מזוייף?

התשובה היא חד משמעית, יהלום שמגדלים במעבדה הוא יהלום אמיתי לכל דבר ועניין.

יהלום  הוא פחמן מגובש , פחמן שנתון לטמפרטורות גבוהות ולחץ גבוה יוצרים יהלום. לא משנה אם הוא נוצר בתוך שכבות כדור הארץ בתנאי לחץ וחום במשך מליוני שנים ונכרה במכרה מתוך האדמה ובין אם גודל בתוך מעבדה, המקור אולי שונה, אבל עדיין מדובר בפחמן מגובש ולכן הוא  עונה להגדרה של יהלום.

איך נוצר יהלום טבעי?

במשך מיליארד שנים נחשף פחמן דו חמצני לטמפרטורות קיצוניות ולחץ קיצוני , עם היווצרם, יהלומים עוברים פיצוץ געשי הגורם להם לעבור מליבת כדור הארץ אל האדמה .

יהלומי מעבדה נצרים בזכות שתי שיטות-האחת היא טמפרטורה בלחץ גבוה- (HPHT) והשיטה השניה עושה שימוש בטכנולוגיה של שקיעת אדים כימית (CVD).

HPHT

שיטת HPHT, היא שיטה במהלכה מניחים זרע יהלום לתוך פחמן. לאחר מכן מופעל על הפחמן לחץ , תוך שהוא נחשף לטמפרטורה גבוהה במיוחד. הלחץ והחום ממיסים את הפחמן,כך נוצר יהלום ראשוני העובר לבסוף תהליך קירור.

CVD

גם בשיטה זו  לוקחים זרע יהלום , לרוב יהלום HPHT. שמים אותו בתא אטום לחלוטין שחומם מראש בטמפרטורה גבוהה , אלא שאת התא גם ממלאים בגזים עשירים בפחמן , בשלב זה עושים שימוש בטכנולוגיה הדומה ללייזר מייננים את הגזים לפלזמה ועל ידי כך, מפרקים את המולקולות של הגז. הקשר המולקולרי מתפרק, ונשאר אך ורק פחמן טהור , אשר מתגבש לתוך הזרע  ויוצר יהלום. אם רוצים לשלוט בצבע ולקבל יהלום מסוגים שונים, ניתן להוסיף קרינה או חום נוסף .

מה היתרונות של יהלומי מעבדה?

אורך זמן ייצור היהלום

יהלום טבעי נוצר במשך מיליארדי שנים ואיתורו כרוך בעבודת כרייה המחייבת כוח אדם רב ועבודה פיזית קשה וממושכת,  יהלומים גדלים במעבדה  בתוך מספר שבועות ועד חודש. יהלום 1 קראט בתוך שבועיים. יהלום צהוב או כחול , המוערך פחות מיהלום חסר צבע, לוקח תוך פחות משבוע , עד גג עשרה ימים.  במהלכו הגביש הופך ליהלום גדול, זוהר ועמיד.

מוסר ואיכות סביבה

כל היהלומים הטבעיים מגיעים מאיזורים בהם יש סכסוכים עקובי דם, אלימות והפרה של זכויות אדם , זוהי תעשייה המעבידה ילדים וסובבת סביב סכסוכים מזוינים. כריית יהלומים כרוכה בפסולת רבה המזיקה לסביבה ויוצרת זיהום. 

מחיר

יהלום שגודל במעבדה נראה בדיוק כמו יהלום טבעי, כבר דיברנו על זה שהוא נושא את אותן תכונות כימיות, אבל גם מבחינת האיכות והמראה, תוכל לרכוש יהלום איכותי שנראה זהה ליהלום טבעי, רק בתקציב בר השגה. אתה מקבל איכות מצויינת ביחס למחיר, עד 40% פחות מיהלום טבעי .

יהלומי מעבדה  מדורגים באופן דומה מבחינת חיתוך, צבע, ניקיון ומשקל קראט. 

האם אתה יכול להבחין בהבדל בין יהלומים שגודלו במעבדה ליהלומים מכורים?

למעשה, האדם הממוצע וגם מומחה ללא טכנולוגיה מיוחדת, לא יוכל להבחין בין יהלום שגדל במעבדה ליהלום שהאותר במכרה והוצא מהאדמה. רק גמולוג מנוסה , יכול לעשות שימוש בציוד כדי לזהות את היהלום. מבחינה כימית ואופטית, אין כל הבדל. כך שאתה יכול להיות רגוע שאתה רוכש יהלום שנראה אותו הדבר בדיוק.

אנחנו מקווים שהבנתם איך נוצרים יהלומי מעבדה מכתבה זו, לכל שאלה אתם מוזמנים ליצור קשר ונשמח לענות.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
כתבות לעשויות לענין אותך
שאלות ותשובות

כפי שהיית מצפה, יהלומי מעבדה עולים פחות משמעותית מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, היצע היהלומים הטבעי מוגבל, בשל מיליארדי השנים שלוקח לטבע ליצור יהלום. בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון לעכשיו, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי. 

יהלומי מעבדה,  שונים מיהלומים טבעיים בכך שהם נוצרים באופן מלאכותי – מעשה ידי אדם במעבדה, במקום מיוצרים באופן טבעי באדמה, כמו יהלומים רגילים.

בעיקרון, זה ההבדל היחיד. יהלומי מעבדה נראים ומרגישים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. הם זמינים בכל מיני צורות וגדלים, ואם תבחנו מקרוב יהלום מעבדה ויהלום טבעי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל. יש להם אפילו מבנים כימיים כמעט זהים.

אין הבדל ניכר בין השניים. אפילו גמולוג מקצועי יזדקק לציוד מיוחד כדי לדעת. בעזרת הגדלה, איש מקצוע יוכל לזהות ניגודים קטנים בתכלילים של יהלומים שגדלו במעבדה לעומת יהלומים שנוצרו באופן טבעי.

אין הבדל במראה בין יהלומי מעבדה באיכות גבוהה לעומת יהלומים טבעיים. גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, אליפסה, אגס, אמרלד ועוד הניצוץ והברק של יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. 

הדרך הטובה ביותר להבחין בהבדל היא לבדוק את ההסמכה של היהלום. תכשיטנים חייבים להצהיר אם יהלום נוצר באופן טבעי או סינתטי, כך שכל עוד אתה קונה בחנות מוכרת, תמיד יהיה לך מידע זה זמין. 

תעודות יהלומים, או דוחות דירוג, מונפקות על ידי מעבדות גמולוגיות מוסמכות, כגון המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) . תעודות היהלומים מכילות מידע וציונים עבור כל אחד ממאפייני היהלומים על בסיס 4Cs – משקל קראט, צבע, ניקיון ואיכות חיתוך. לדירוג הסופי של יהלום יש השפעה גדולה על מחירו.

אם אתם שוקלים לרכוש יהלום, עליכם לקבל ולבדוק את הסמכת המעבדה שלו. דו"ח מעבדה או תעודה אלה יונפקו על ידי גורם מדרג ומתארים אלמנטים שונים של היהלום, כגון צבע , ניקיון , אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בודקים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כגון מיקרוסקופ.

וודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מגורם דירוג בעל מוניטין רב – בדקו את היהלום מקרוב לפני הרכישה.

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומים שגודלו במעבדה: 

שיטת HPHT היא השיטה המקורית ליצירת  יהלומים שגדלו במעבדה . במהלך HPHT, יהלומים מיוצרים במעבדה על ידי שכפול של תנאי הלחץ הגבוה והטמפרטורה הגבוהה היוצרים יהלומים מתחת לאדמה בכדור הארץ. כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

שיטת ה-CVD מחקה את האופן שבו יהלומים נוצרים בענני גז בין-כוכביים. שיטת CVD משתמשת בפחות לחץ משיטת HPHT וכן מכונות קטנות יותר. 

שיטת CVD ממקמת זרע יהלום בתא ואקום. תא זה מתמלא בגזים עשירים בפחמן ומחומם לכמעט 1500 מעלות פרנהייט. הגז הופך לפלסמה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר הללו, מה שגורם לשחרור חתיכות פחמן. חתיכות פחמן אלו הופכות לשכבות על זרע היהלום, אשר מגדל את היהלום. 

המבצעים של EcoDiamonds

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן למטה ואתם בפנים!

הצטרפות למשפחת
אקו דיימונדס

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן ואתם בפנים!