חנות התכשיטים הראשונה בבורסה המוכרת יהלומי מעבדה משלוחים חינם לכל רחבי הארץ עד בית הלקוח תשלום מאובטח בכרטיס אשראי בתקנים המחמירים ביותר
חיפוש

איך בוחרים ניקיון ביהלומי מעבדה?

ניקיון ביהלומי מעבדה
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים
דניאל מנשרוב
דניאל מנשרוב

יהלומן, תכשיטן ובעלים, אני דור שני לתכשיטנים בארץ עם מעל 30 שנות ניסיון בתחום. בוגר GIA כדי לתת לכם את כל המידע והנסיון בעת רכישת תכשיט.

כל הפוסטים

כמעט בלתי אפשרי להבחין בין הצבע ורמת הניקיון של יהלומי מעבדה לבין אלה של יהלומים טבעיים. שניהם בעלי אותו ניצוץ, שניהם בעלי אותן תכונות כימיות, פיזיקליות ובעלי אותן תכונות של בהירות וצבע .

ממש כמו  ביהלום טבעי המקבל פגמים טבעיים, מקרום כדור הארץ בשל לחץ וטמפרטורות קיצוניות, כך גם יהלומים הגדלים במעבדה מקבלים את אותם תכלילים.

דרגת ניקיון היהלום תלויה בתכלילים שלו,  כלומר בכמות הפגמים שנוצרו עליו  ישנם כאלה הגלויים לעין וכאלה שהינם כמעט בלתי מורגשים. ישנם חמישה סוגי  תכלילים נפוצים:

מַחַט

 זהו תכליל  הנראה כמו קו דק וארוך ולכן קיבל את הכינוי  מחט תפירה, בשל הדימיון למחט.

ענן

תכלילים שנראים כמו מקבץ של נקודות  זכו לכינוי עננים .

גָבִישׁ

תכלילי קריסטל  נוצרים כאשר בתהליך ההתהוות, מינרלים נלכדים בפנים.

נוֹצָה

דומה למחט, אלא כאן נוצרים סדקים מלמעלה למטה. אם הם בולטים מדיי, הם מפחיתים מערכו ואיכותו של מבנה היהלום.

תכלילים מדוייקים

מתכלילים אלה הם הנפוצים ביותר והם נראים כמו נקודות שחורות זעירות.

כיצד נקבע סולם ניקיון היהלומים במעבדה?

המכון הגמולוגי הבינלאומי (IGI) מסווגים את היהלומים על פי מידתם, צורתם, חיתוך, גימור, משקלם, הפרופורציות, רמת בהירות ולבסוף על פי הצבע. דוח המעבדה אמור להעניק לכל יהלום זיהוי אשר יעניק לקונה ידע מקדים, על מנת שיידע איזה סוג של יהלום עליו לרכוש .

המכון הגמולוגי מסווג את היהלומים בסולם הבהירות IGI: IF, VVS1, VVS2, VS1, VS2, SI1, SI2, I1, I2, I3.

הסולם מושפע מרמת הפגמים, כאשר נלקחים בחשבון הן הפגמים הפנימיים והן הפגמים החיצוניים על היהלום.

 דירוג ניקיון יהלומים שגדלו במעבדה מעניק להם סולם של ציונים :

I – כלול: מורגש.

SI – כלול מעט: קשה לראות את הפגמים בעין בלתי מזוינת וללא מכשיר וטכנולוגיה , אך ניתן לראות אותו באמצעות הגדלה במשקפת של 10 x.

VS – כלול מעט מאוד: ניתן לזהות פגמים רק בהגדלה במשקפת של 10 x.

VVS – מאוד, מאוד מעט כלול: רואים פגמים אך  יש קושי לראות זאת אף באמצעות הגדלה במשקפת של x10.

FL/IF – ללא רבב / ללא רבב פנימי: אין פגמים גלויים, אף כשמסתכלים בהגדלה של 10 x.

סולם הזזה 1 – 2: בתוך מדרג הבהירות הראשי, ישנו גם סולם נוסף המדרג, כאשר רמה 1 מציינת פגמים פחות משמעותיים מרמה 2.

ניקיון יהלום

רמת הניקיון והבהירות ממלא תפקיד בהערכת שווי היהלום , כאשר רמת הניקיון היא אחד מהגורמים הנלקחים בחשבון על מנת לקבוע את מחירו הסופי של היהלום, כלומר המחיר נגזר על פי דירוגו.

ככל שדירוג הבהירות יהיה יותר גבוה, כך שווי היהלום יוערך גבוה יותר. זה יכול להיות הבדל לא דרמטי בין SI עד VS, אבל אם משווים בין הדירוגים VVS או IF פערי המחיר משתנים באופן משמעותי.

איך בוחרים ציון בהירות

יהלום IF/FL הינו בעל רמת הבהירות הטובה ביותר, ולבעלי תקציב בלתי מוגבל, עבור האדם הממוצע, יהלום זה יעמוד בתקציה שלו ויעניק לו  תמורה הולמת ביחס למחיר.

יהלום FL/IF הינו יהלום מרשים למי שבוחן את היהלום, מבלי שהצטייד בציוד של מומחה ומבין ביהלום בעין בלתי מזוינת , אבל לאדם הממוצע גם יהלום בדירוג נמוך יותר, יכול להיראות מדהים. 

מה משפיע על הניקיון  של יהלומי מעבדה?

יהלומי מעבדה חסרי צבע נחשבים ליהלומים האיכותיים והמבוקשים ביותר,  בעיקר כאשר מדובר באיתור אבני חן לטבעות אירוסין נוצצות , אך גם כשמדובר בכל תכשיט אחר החל משרשראות, עגילים  ועוד.

הבהירות של אבני החן מושפעת מכל תהליך היצירה שלהם,  ישנן למעשה שתי שיטות בהן מייצרים כיום יהלומי מעבדה, שתיהן הליכים מדעיים מבוססי טכנולוגיה מתקדמת בה מגדלים יהלומים , האחת היא שיטה בה מופעל לחץ גבוה – וטמפרטורה גבוהה מאוד .

יהלומי  HPHT מיוצרים תחת הלחץ והטמפרטורה הגבוהים עד לגדילה של זרע היהלום ליהלום.

יהלום CVD מתחיל גם הוא כפרוסה דקה של  זרע יהלום.את הזרע מכניסים לתא אטום וחם מאוד  גזי פחמן מוחדרים לתא. לאחר מכן, מייננים את המולקולות  עד להתגבשות היהלום.

תוכן עניינים
תוכן עניינים
כתבות לעשויות לענין אותך
שאלות ותשובות

כפי שהיית מצפה, יהלומי מעבדה עולים פחות משמעותית מיהלומים טבעיים. הסיבה לכך היא שאנו תלויים באמא טבע כדי ליצור יהלומים טבעיים, היצע היהלומים הטבעי מוגבל, בשל מיליארדי השנים שלוקח לטבע ליצור יהלום. בעוד שאנו מייצרים את יהלומי המעבדה שלנו. יהלומי מעבדה באיכות גבוהה הם חדשים למדי. לכן, מחירי יהלומי המעבדה השתנו מעט בשנים האחרונות. נכון לעכשיו, בהשוואה בין יהלומי מעבדה לעומת יהלומים טבעיים בגודל, חיתוך, צבע ובהירות דומים, יהלום מעבדה הוא כ-30-50% ממחירו של יהלום טבעי. 

יהלומי מעבדה,  שונים מיהלומים טבעיים בכך שהם נוצרים באופן מלאכותי – מעשה ידי אדם במעבדה, במקום מיוצרים באופן טבעי באדמה, כמו יהלומים רגילים.

בעיקרון, זה ההבדל היחיד. יהלומי מעבדה נראים ומרגישים בדיוק כמו יהלומים טבעיים. הם זמינים בכל מיני צורות וגדלים, ואם תבחנו מקרוב יהלום מעבדה ויהלום טבעי, זה יהיה כמעט בלתי אפשרי להבחין בהבדל. יש להם אפילו מבנים כימיים כמעט זהים.

אין הבדל ניכר בין השניים. אפילו גמולוג מקצועי יזדקק לציוד מיוחד כדי לדעת. בעזרת הגדלה, איש מקצוע יוכל לזהות ניגודים קטנים בתכלילים של יהלומים שגדלו במעבדה לעומת יהלומים שנוצרו באופן טבעי.

אין הבדל במראה בין יהלומי מעבדה באיכות גבוהה לעומת יהלומים טבעיים. גם יהלומים טבעיים וגם יהלומים במעבדה יכולים להיות חסרי צבע או כמעט חסרי צבע. גם יהלומי מעבדה וגם יהלומים טבעיים מגיעים בכל הצורות הסטנדרטיות כמו עגול, אליפסה, אגס, אמרלד ועוד הניצוץ והברק של יהלומי מעבדה ויהלומים טבעיים זהים. אבנים באיכות גבוהה זהות במראה. 

הדרך הטובה ביותר להבחין בהבדל היא לבדוק את ההסמכה של היהלום. תכשיטנים חייבים להצהיר אם יהלום נוצר באופן טבעי או סינתטי, כך שכל עוד אתה קונה בחנות מוכרת, תמיד יהיה לך מידע זה זמין. 

תעודות יהלומים, או דוחות דירוג, מונפקות על ידי מעבדות גמולוגיות מוסמכות, כגון המכון הגמולוגי של אמריקה (GIA) . תעודות היהלומים מכילות מידע וציונים עבור כל אחד ממאפייני היהלומים על בסיס 4Cs – משקל קראט, צבע, ניקיון ואיכות חיתוך. לדירוג הסופי של יהלום יש השפעה גדולה על מחירו.

אם אתם שוקלים לרכוש יהלום, עליכם לקבל ולבדוק את הסמכת המעבדה שלו. דו"ח מעבדה או תעודה אלה יונפקו על ידי גורם מדרג ומתארים אלמנטים שונים של היהלום, כגון צבע , ניקיון , אורך ורוחב. אנשי מקצוע מיומנים מעריכים, בודקים ומודדים את היהלומים באמצעות כלים מקצועיים, כגון מיקרוסקופ.

וודאו שאתם רוכשים יהלום עם תעודה מגורם דירוג בעל מוניטין רב – בדקו את היהלום מקרוב לפני הרכישה.

ישנן שתי שיטות עיקריות לייצור יהלומים שגודלו במעבדה: 

שיטת HPHT היא השיטה המקורית ליצירת  יהלומים שגדלו במעבדה . במהלך HPHT, יהלומים מיוצרים במעבדה על ידי שכפול של תנאי הלחץ הגבוה והטמפרטורה הגבוהה היוצרים יהלומים מתחת לאדמה בכדור הארץ. כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

כדי לגדל יהלום HPHT, מניחים זרע יהלום קטן (יהלום זעיר מאוד) בפחמן, היסוד שממנו עשויים היהלומים. זרע היהלום חשוף לחום ולחץ קיצוניים, ומשכפל את האופן שבו יהלומים גדלים באופן טבעי מתחת לאדמה על ידי כדור הארץ.

שיטת ה-CVD מחקה את האופן שבו יהלומים נוצרים בענני גז בין-כוכביים. שיטת CVD משתמשת בפחות לחץ משיטת HPHT וכן מכונות קטנות יותר. 

שיטת CVD ממקמת זרע יהלום בתא ואקום. תא זה מתמלא בגזים עשירים בפחמן ומחומם לכמעט 1500 מעלות פרנהייט. הגז הופך לפלסמה מהטמפרטורות הגבוהות ביותר הללו, מה שגורם לשחרור חתיכות פחמן. חתיכות פחמן אלו הופכות לשכבות על זרע היהלום, אשר מגדל את היהלום. 

המבצעים של EcoDiamonds

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן למטה ואתם בפנים!

הצטרפות למשפחת
אקו דיימונדס

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי להיות הראשונים שמקבלים עדכונים ומבצעים של עד 50% על כל התכשיטים בחנות האינטרנטית שלנו.

הירשמו עכשיו בטופס כאן ואתם בפנים!